Kuidas paroole turvaliselt hoida? Diginõuanne #29

Uuringute kohaselt on ühel inimesel keskmiselt 100 parooli. Seega on arusaadav, miks ühe ja lihtsa parooli kasutamine mitme konto jaoks tundub ahvatlev. Pikad, keerulised ja erimärke sisaldavad paroolid on turvalised, kuid ei jää meelde. Õnneks saab olukorra lahendada paroolihalduri abil, mis sinu eest kõik paroolid meelde jätab.
Paroolihalduri kasutamine

Paroolihaldurid salvestavad sinu sisselogimisandmed krüpteeritud andmebaasi, mille nägemiseks on üks põhiparool (master password). Seega pead tänu paroolihaldurile 100 parooli asemel meeles pidama vaid ühte, mille abil pääsed kõigile oma paroolidele ligi...ning tegelikult ei pea sa iga kord parooli andmebaasist otsima, vaid veebilehele sisselogimisel täidab paroolihaldur vajalikud väljad automaatselt.

Lisaks paroolide salvestamisele on paroolihalduritel palju kasulikke funktsioone, mis lisavad nii turvalisust kui kasutusmugavust.

1. Mitmetasemeline autentimine
Paroolid on kaitstud siis, kui sinu põhiparool on turvaline. Seega on mõistlik turvalisuse tagamiseks kasutada mitmetasemelist autentimist. Salasõnade nägemiseks tuleb lisaks põhiparoolile oma identiteet kinnitada ka mõnel muul viisil, näiteks biomeetria abil.

2. Salasõnade genereerimine
Turvaline salasõna on pikk, sisaldab suuri ja väikseid tähti, erimärke ning üht ja sama parooli ei tohi mitmes kohas kasutada. Iga konto jaoks sellise parooli väljamõtlemine on keeruline ülesanne. Nii on paljudel paroolihalduritel väärtuslik lisafunktsioon tugevate ja turvaliste paroolide genereerimise näol.

3. Veel funktsioone turvalisuse tagamiseks
Mõned paroolihaldurid tuletavad sulle meelde, kui on õige aeg paroole vahetada ja nende tugevust hinnata. Lisaks skaneerivad nad tumeveebi, et tuvastada olukorrad, kus sinu andmed on ohus.

Samuti kaitseb paroolihaldur pettuste eest, kus mõnele usaldusväärsele veebilehele on loodud originaaliga väga sarnane kloonsait, mille kaudu üritatakse andmeid varastada. Paroolihaldur kontrollib enne andmete sisestamist veebilehe aadressi ning kui see ei ühti andmebaasis olevaga, siis andmeid ei sisestata.

4. Paroolide jagamine
Mõnikord on vaja parooli pereliikme või kolleegiga jagada. Paroolihalduri kaudu on see tunduvalt turvalisem kui salasõna e-kirja teel saatmine või chatti kirjutamine.

5. Muu informatsiooni turvaline säilitamine
Lisaks sisselogimisandmetele on nii mõneski paroolihalduris võimalik hoida näiteks krediitkaardi andmeid ja muud informatsiooni, mis ei tohiks lihtsalt vedeleda. 

Enimkasutatud ja tuntud paroolihaldurid:

Ühe võimalusena võib kasutada ka veebilehitsejatesse sisseehitatud paroolihaldureid, kuid nende puhul on palju räägitud võimalikest turvariskidest.

Tasub meeles hoida, et eraldi paroolihaldurite põhieesmärk on paroole turvaliselt hoida, sest vastasel juhul poleks paroolihalduril kasutajaid. Brauserite eesmärk on veebilehti kuvada ja võimaldada inimestel internetis liikuda, paroolihaldus on seejuures vaid üks mugav lisafunktsioon.

Brauserisse sisseehitatud paroolihaldur on kindlasti parem kui igal pool ühe ja sama parooli kasutamine, kuid soovitame siiski eelistada lahendust, mis on loodud spetsiaalselt paroolide haldamiseks.
BRS Networks Baltic
Soovid IT-täishaldusteenusest rohkem teada?
Kirjuta meile.
Email again:

Tead kolleegi või sõpra, kellele see postitus võib meeldida? Jaga artiklit.


Kristiina Kõrbe
Turundusjuht
30.08.2021
REDWALL
IT abi +372 731 0888 Võta ühendust!