Oktoober on küberturvalisuse kuu. Diginõuanne #59

2022. aasta oktoober on järjekorras 10. Euroopa küberturvalisuse kuu, mille eesmärk on suurendada teadlikkust küberturvalisusest, edendada küberturvalisust kodanike ja organisatsioonide seas ning jagada teavet, kuidas end internetis paremini kaitsta. Sel aastal on küberturvalisuse kuu fookuses kaks enamlevinud küberohtu: lunavara ja andmepüük.
Leia päevast hetk ning kordame üle mõned küberturbe põhitõed:
  1. Suhtu e-kirjadesse kahtlustavalt ja ettevaatlikult. Õngitsuskirjad on kõige levinum viis, mille kaudu kasutajad küberkuritegevuse ohvriks langevad ja pahavara seadmetesse satub. Eriti ettevaatlik ole kirjadega, mis saabuvad ootamatult. Seda ka siis, kui saatja tundub sulle esmapilgul tuttav. 
  2. Ära vajuta tundmatutele linkidele ning ära ava tundmatuid manuseid. Ära usalda e-kirju pimesilmi. Kui sa pole palunud kellelgi endale manuseid või linke saata, veendu enne klikkimist lingi või manuse ohutuses. Kui kiri on kahtlane, kustuta see.
  3. Võta e-kirja saatjaga muu kanali kaudu ühendust. Kui kahtled kirja ohutuses, võta saatjaga ühendust ja küsi üle, kas ta saatis sulle kirja – saada uus e-kiri, mitte ära vasta saabunud kirjale; kirjuta Teamsis või mõnes muus suhtluskanalis; helista.
  4. Pea meeles! E-kirja teel ei teavitata kunagi aeguvast paroolist ega nõuta paroolivahetust. Sageli üritavad küberkurjategijad suunata sind kiiresti tegutsema.  Näiteks on õngitsuskirja sõnum: kui sa kohe kirjas oleva lingi kaudu parooli ei vaheta, kaotad kontole ligipääsu. Vaata näidist siit.
  5. Tee ära vajalikud uuendused. Sageli on uuenduste eesmärk kõrvaldada avastatud turvanõrkused. Veendu, et tehtud on vajalikud veebilehitseja, operatsioonisüsteemi ja tarkvara uuendused.
  6. Ära ühenda seadet tundmatusse võrku. Ära kasuta ka tundmatuid USB mälupulki või muid võõraid seadmeid, mille ohutuses sa kindel pole.
  7. Paroolid tugevaks. Tugev parool on vähemalt 16-kohaline, sisaldab suuri ja väikseid tähti, numbreid ja erimärke. Ära kasuta üht ja sama parooli mitmel kontol. Hoia paroole paroolihalduris. Seadista oma kontodele mitmetasemeline autentimine (MFA).
  8. Tee oma failidest regulaarselt varukoopiaid. On ülioluline, et oled läbi mõelnud, kuidas oma faile varundad ning teed regulaarselt varukoopiaid. Nii tagad, et juhul kui satud rünnaku ohvriks, on võimalik failid taastada.
  9. Kasuta oma seadmetel ekraanilukku ning selle avamiseks parooli, PIN-koodi või biomeetriat.
  10. Kasuta viirusetõrje tarkvara, mis aitab võimalikke küberohte ennetada, tuvastada ja eemaldada.

Saad Euroopa küberturvalisuse kuu kohta rohkem lugeda siit.
BRS Networks Baltic
Soovid IT-täishaldusteenusest rohkem teada?
Kirjuta meile.
Email again:

Tead kolleegi või sõpra, kellele see postitus võib meeldida? Jaga artiklit.


Kristiina Kõrbe
Turundusjuht
17.10.2022
REDWALL
IT abi +372 731 0888 Võta ühendust!